15 Nisan 2014 Salı

Alternatif puding
Alternatif kelimesini seviyorum.Ben zaten bilinene,süregelene,alışılmışa karşı olan,ezberleri bozan  hemen her şeyi seviyorum galiba.Yazının başlığını koyarken bunu düşündüm.

Puding demek süt,şeker ve undan oluşan sağlıksız bir tatlı demek değil.Alternatif var.Alternatifler hep var zaten,istenirse bulunuyor.

Herhangi bir hayvanın sütünü içmediğim ve çocuklarıma da içirmediğimden ve hatta son zamanlarda kendim ve ailem için diğer bütün süt ürünlerinin tüketimini de asgariye çektiğimden bu puding evimizde sıkça yapılır oldu.Tarifteki chia tohumu Türkiye'de bulunmuyor bildiğim kadarıyla ama o olmadan da yapılabilir.Tarifin tadına veya kıvamına etkisi olan bir malzeme değil zaten.İçine katarak sadece 'chia'nın nimetlerinden faydalanmış oluyoruz,o kadar.

Bunu puding olarak yiyebileceğiniz gibi,kahvaltıda krep veya pankeklerin üstüne de sürebilirsiniz.

Malzemeler:

1 olgun avokado
3 yemek kaşığı kakao
1/4 su bardağı organik bal (vegan bir puding isterseniz miktarını kendinize göre ayarlayarak akçaağaç veya hurma şurubu kullanabilirsiniz.)
varsa 2 yemek kaşığı chia seeds
3/4 su bardağı su
1 çay kaşığı saf vanilya (Arifoğlu'nun var.)
1/2 çay kaşığı tarçın
bir tutam tuz

Hepsini robota koyup çekin.Kıvamını ayarlamak için gerekiyorsa biraz daha su ekleyebilirsiniz.En az 30 dakika buzdolabında (veya 10 dakika derin dondurucuda) soğutarak servis yapın.

Tarifin orjinali burada.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...